Miód Wielokwiatowy

CZY WIESZ JAK ROZPOZNAĆ MIÓD WIELOKWIATOWY?

Miody wielokwiatowe możemy podzielić na :

  • wiosenne charakteryzujące się jasnymi barwami i delikatnym smakiem (zawierające
    nektar z drzew owocowych, mniszka, klonów i wielu wiosennych krzewów, drzew i roślin)
  •  letnie (zawierające nektar lipy)
  •  późniejsze (z gryką lub słonecznikiem)

Miód wielokwiatowy nazywany jest miodem „tysiąca kwiatów”, ponieważ powstaje z różnych roślin, zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących.

W zależności od okresu zbioru miód wielokwiatowy może mieć różną barwę, od jasnokremowej do herbacianej. Po procesie krystalizacji zmienia nieco kolor na jasno szary lub jasno brązowy. W stanie płynnym miód nektarowy z kwiatów wiosennych jest jasny i słodki, dodatkowo ma przyjemny i delikatny zapach kwiatowy, a także łagodny smak. Natomiast miód z okresu letniego jest znacznie ciemniejszy, a jego smak i zapach są bardziej zdecydowane.

Zapach miodu wielokwiatowego jest zazwyczaj intensywny, przypominający zapach wosku. Czasami jednak dominować może zapach określonego nektaru, na przykład lipy, gryki czy akacji. Jeśli chodzi o smak, jest on zazwyczaj łagodny i słodki, bez względu na porę zbioru. Z tego powodu jest on polecany szczególnie dzieciom.

CZY ZNASZ WŁAŚCIWOŚCI MIODU WIELOKWIATOWEGO ?

W dużej ilości występują także kwasy organiczne, takie jak glukonowy, jabłkowy i cytrynowy. Szczególnie dużą zawartością cukrów prostych odznacza się miód z kwiatów wiosennych. Natomiast miody z pełni lata oraz jesienne są bogatsze w enzymy, biopierwiastki i związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Częstą domieszkę miodów wielokwiatowych stanowią niewielkie ilości wosku, pyłku kwiatowego, a nawet spadź drzew iglastych, która nadaje im wówczas specyficzny smak zapach.

 

Ponadto można w nim odnaleźć też witaminy oraz pewne ilości makroelementów (potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, chlor i inne). Okazało się, że miód ten odznacza się wysoką zawartością krzemu, czyli pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu krwionośnego, odnowy skóry, włosów i kości. Miód wielokwiatowy wykazuje jednak niską aktywność antybiotyczną.

 

Wiosenny miód składa się w dużej mierze z cukrów prostych, dlatego korzystnie wpływa na układ krążenia. Stanowią one cenne źródło energii w stanach przemęczenia oraz  wyczerpania fizycznego i psychicznego. Zawarta w miodzie łatwo przyswajalna glukoza doskonale odżywia mięsień sercowy, dzięki czemu może zapobiegać chorobie wieńcowej oraz miażdżycy. Miód ten dobrze wpływa także na wątrobę, jej detoksykację i funkcjonowanie woreczka żółciowego.

 

Letni miód wielokwiatowy może natomiast łagodzić katar sienny i alergiczny rodzaj astmy oskrzelowej. W przypadku alergii pyłkowych, żucie plastra z miodem wielokwiatowym pozwala na uodpornienie się na poszczególne alergeny w postaci pyłków. Jest więc polecany dla niektórych alergików, gdyż zawiera pyłki i inne naturalne alergeny. Należy jednak pamiętać, że taka terapia powinna odbywać się pod okiem lekarza. Letnia odmiana miodu jest niezwykle cenna, gdyż występują w niej duże ilości biopierwiastków i naturalnych enzymów, które są pomocne w okresie jesienno-zimowym. Regularnie stosowany wzmacnia odporność na choroby i wzmaga przemianę materii. Miód ten reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo wykazuje wyraźnie pozytywny wpływ na skórę, zwiększa jej gładkość i ogranicza pękanie.